Dini Masallar

Adam Olacak Çocuk Hikayesi

Adam Olacak Çocuk Hikayesi 1 – adam olacak cocuk
Adam Olacak Çocuk Hikayesi

Sultan Murat Han’ın biricik oğlu Şehzade Alaaddin Çelebi’nin vefatı, Sultan Murat Han’ı oldukça yıpratmıştı. Ülke idaresini henüz 12 yaşında olan oğlu Sultan Mehmet’e bırakmak istiyordu. Bunun için Balkan ülkeleriyle on yıllık bir süreyi kapsayacak anlaşmalar yapıp Manisa’ya çekilmeye karar verdi. Bu durum Macar kralı Ladislas için bir fırsat oldu.

II. Murad Manisa’ya çekilir çekilmez, Kötü niyetli Macar Kralı Ladislas hemen Osmanlıya savaş hazırlıklarına başladı. Haçlı ordusu 9 Kasım’da Varna şehrine ulaştılar. Müttefikler ordusu da savaş için hazırlıklarını yapıyordu. Haçlı saldırılarını haber alan Osmanlı ordusu da derhal savaş hazırlıklarına başlayarak bir harp meclisi kurdular. Meclis ilk toplantısında Sultan Murat Han’ın ordunun başına geçmesi hususunda karar aldılar. Bu kararın tebliğini de, Sultan Mehmet’in yapması gerektiğini söylediler.

Sultan Mehmet, babası II. Murad’a mektup yazdı. Mektupta Sultan Murad Han’ın alınan meclis kararıyla, olağanüstü savaş ilanı sebebiyle tahta çıkması istendi.

Sultan Murat Han’da kendisine gelen mektuba şöyle cevap verdi;

Sultan Mehmet’e Hilafet makamını devretmemizin maksadı, onun Devlet-i Âliye-yi daha iyi yöneteceğine olan inancımızdandır. Padişahlık makamındaki kişi bu görevi layıkıyla yapmaya muktedirdir. Padişah ülkenin başına geçtiği gibi ordusunun da başına geçsin! demiş.

Sultan Mehmet babasının bu mektubuna şöyle cevap vermiş;

– “Baba, eğer padişah siz iseniz geliniz ve ordunun başına geçiniz. Yok, eğer padişah ben isem, size emrediyorum! Gelip ordunun başına geçiniz.” demiş.

Sultan Murat Han, henüz 12 yaşındaki oğlunun söylediği bu sözlere verecek bir cevap bulamamış. Padişahımızın emri başımız üzerine diyerek derhal ordunun başına geçmiş.

Sultan Murad Han, Edirne’ye gelip idareyi eline aldı. Oradan Varna’ya hareket etti ve Haçlı ordusunu bozguna uğratarak Kasım 1444’te Varna Zaferini kazandı.

Henüz 12 yaşında olan Sultan Mehmet bu kararıyla ülkesine ilk zaferini kazandırmış oldu. 21 yaşına geldiğinde de İstanbul’u fethederek Fatih Sultan Mehmet ünvanını aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu