Kral Midas’ın Altın Dokunuşu

midas masalı
Kral Midas’ın Altın Dokunuşu Masalı

Bir zamanlar, uzak ülkelerin birinde Midas adında çok zengin bir kral yaşarmış. Görkemli sarayında biricik kızı Prenses ile birlikte mutlu mesut yaşarmış. Kral Midas, zenginliği çok fazla önemser, dünyanın en zengin insanı olma hayaliyle yaşarmış. Günlerden bir gün, Midas, ormanda gezerken, yaşlı nine kılığında bir peri kızıyla karşılaşmış, peri kızı ondan yardım istemiş. Midas, peri kızının talebini geri çevirmeyerek ona yardım etmiş. Peri kızı, Midas’ın bu nazik davranışına karşı teşekkür ederek, “ben bir periyim, dile benden ne dilersen.” demiş.

Kral Midas dokunduğu her şeyin altına dönüşmesini istemiş ve bu dileği kabul olmuş. Midas, sarayına gitmek için düşmüş yollara.. Yolda gördüğü koca kayalara dokunduğu gibi altın olmuş. Elini hangi çiçeğe atmışsa altına dönüşmüş. Dünya’da Midas’tan mutlusu yokmuş. Heyecanla eve gidip olan biteni anlatmak istemiş. Az gitmiş uz gitmiş sonunda evine varmış. Eve varınca kızı babasını kapıda karşılaşmış ve ona sarılmak istemiş. Midas, kızına sarıldığı gibi kızı altına dönüşmüş.

Midas, biricik kızının altına dönüşmesine çok üzülmüş. Hemen ormana doğru koşmuş peri kızının yanına gitmiş, “lütfen bu dileğimi geri çevir, her dokunduğum şey altın alıyor. Peri kızı, Kral’ın dersini aldığını düşünmüş ve dileği geri çekmiş. Midas’ın dokunduğu her şey aslına geri dönmüş.

Öğüt:
Açgözlülük iyi bir şey değildir. Mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek için elindekilerin kıymetini bil ve hiçbir şeye değiştirme.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir