Masallar

Kedi ile Tilki

Kedi ile Tilki Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Uzak diyarların birinde Kedi ile Tilki yaşarmış. Kurnaz tilki kediyle hep alay eder onu küçümsermiş. Birgün tilki kediye:
– “Fare yakalamakta çok ustasın ama başka ne iş yaparsın ki sen?”
Kedi cevap vermiş:

“Başka bir yeteneğim yok sanırım ama ağaca da çok iyi tırmanırım” Kedi tilkinin kendisini küçümsemesinden çok utanıyor tilki hep kendini övüyormuş. Tilki:
– “Ben avcılıkta ve iz sürmede çok ustayım. Mesela avcının önünden kaçmakta benden daha hızlısı yoktur.” demiş.
Kedi üzülerek tilkiye:
– “Sen benden çok üstün bir hayvansın” demiş. Bu lafları tilkiye söylerken de etrafına bakıyor bazı şeylerden huzursuz, tedirgin oluyormuş. Tilki sinirlenerek kediye:
– “Sen beni dinlemiyor sürekli etrafına bakınıp duruyorsun” demiş. Kedi:
– “Ben seni dinliyorum yalnız uzaktan sesler duydum. İki köpek ve bir atlı bu tarafa doğru geliyor. ”
Tilki:
– “Sen bence hayal kuruyorsun ” deyip gene kendi yeteneklerini övmeye böbürlenmeye devam etmiş. Bakmış kedi yine aynı tedirginlikle sağa sola bakmaya devam ediyor.
– “Sen beni dinlemiyorsun bu kadarda olmaz.”
Kedi :
– “Sen sesleri duymuyor musun? Avcıların sesi bu” demiş ve bir çırpıda ağaca tırmanıvermiş. O sırada iki tane kocaman köpek tilkiye doğru koşmaya başlamış. Tilki korkudan ne yapsın koşmaya başlamış koşarken de arka üstü düşüvermiş. Tekrar ayağa kalkıp koşmaya başlamış. Fakat koştuğu tarafta iki köpek daha karşısına çıkmış.

Köpeklerden birkaçı ağaçtaki kediye havlıyormuş. Ama kedi ağacın üstünde çok güvendeymiş. Aşağıdaki tilkinin komik haline gülüp duruyormuş. Tilkiye seslenmiş :
– “Evet şu övünüp durduğun yeteneklerini şimdi göster bakalım. “Tilki ise çaresiz bir haldeymiş. Kendini büyük görmekle ne kadar büyük yanlış yaptığını anlamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu