Peygamber Efendimiz ve Kedisi Müezza

Peygamber Efendimiz ve Kedisi Müezza 1 – muezza
Peygamber Efendimiz ve Kedisi Müezza Masalı

Sıcak yaz günlerinden biriydi, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), sahabeleri etrafında toplamış, kerpiçle örülmüş meclisinde insanlığa nasihatlerde bulunuyor. Peygamber efendimizin sohbetini dinleyenler arasında sadece sahabeler yoktu, bir de onun besleyip büyüttüğü kedisi Müezza vardı. Efendimiz kedisi Müezza’yı çok severmiş, Müezza da efendimizin sevgisini hissettiğinden yanından hiç ayrılmazmış. Neredeyse her sohbetine o da katılırmış. Efendimizin sohbetini usulca dinleyen Müezza efendimizin hırkasının ucunda uyuyakalmış. Efendimizin sohbeti bitince sahabeler tek tek evlerine gitmişler. Peygamber efendimiz, bir süre mecliste kalarak uyuyan kedisinin uyunmasını beklemiş. Kedisi Müezza o kadar tatlı uyuyormuş ki, efendimiz onu uyandırmaya kıyamamış. Müezzanın uykusunun ağır olduğunu anlayınca da elbisesinin ucunu keserek onu rahatsız etmeden evine gitmiş.

Peygamber efendimizin bu davranışı hepimize örnek olmalı, hayvan dostlarımızı sevmeliyiz. Onların da bir can taşıdığını, bizler gibi duyguları olduğunu asla unutmamalıyız. Sokaktaki kedileri sahiplenmek, onları beslemek bir peygamber adetidir.

Similar Posts

17 Comments

 1. Çok begendim işime yaradı teşekkürler

  Devamı var ha o okuyun üste kaldır orads
  ??

  ??

  ??

  VE END

 2. rabia dedi ki:

  çok güzel✔✔??????

 3. Pelin dedi ki:

  Ben olsam aynısını yapardım zaten ben kedileri çok severim. Hatta bir keresinde kediye mama vermiştim.

 4. Fatmanur dedi ki:

  Çok güzel bencede hayvanları ayırt etmeyip her birini esit sevmeliyiz.

  1. Kuzey armagan dedi ki:

   niye ben köpeği sevmem belki kediyi severim ne alakaki eşit sevmeliyiz felan saçma bence eşit davranabilirsin ama sevgi başka bişey

   1. Yasin Birkan dedi ki:

    Ben çok beğendim ve kedileri çok severim.

 5. Kuban=karakartal dedi ki:

  Gerçekten çok güzel bayıldım.Ödevim değildi ama yine de okudum çok beğendim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. elvan dedi ki:

  bizlerde sokak hayvanlarını sahiplenip onlara iyi bakmalıyız yemek su verip iyi bakmalıyız bizlerde hayvanları uyuduklarıda uyandırmamalıyız

 7. Muhammed dedi ki:

  Çok güzel bir masal

 8. elifsu dedi ki:

  daha okumadım ama kedi çok tatlııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı

 9. didem dedi ki:

  cocuklarıma her gece buradan masallar okuyorum. Teşekkür ederim. Peygamber Efendimizle ilgili hikaye olması da çok sevindirici.?

 10. dilek ışık dedi ki:

  evet çok şirin dimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir