Dini Masallar

Peygamber Efendimiz ve Kedisi Müezza


Peygamber Efendimiz ve Kedisi Müezza Masalı

Sıcak yaz günlerinden biriydi, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), sahabeleri etrafında toplamış, kerpiçle örülmüş meclisinde insanlığa nasihatlerde bulunuyor. Peygamber efendimizin sohbetini dinleyenler arasında sadece sahabeler yoktu, bir de onun besleyip büyüttüğü kedisi Müezza vardı. Efendimiz kedisi Müezza’yı çok severmiş, Müezza da efendimizin sevgisini hissettiğinden yanından hiç ayrılmazmış. Neredeyse her sohbetine o da katılırmış. Efendimizin sohbetini usulca dinleyen Müezza efendimizin hırkasının ucunda uyuyakalmış. Efendimizin sohbeti bitince sahabeler tek tek evlerine gitmişler. Peygamber efendimiz, bir süre mecliste kalarak uyuyan kedisinin uyunmasını beklemiş. Kedisi Müezza o kadar tatlı uyuyormuş ki, efendimiz onu uyandırmaya kıyamamış. Müezzanın uykusunun ağır olduğunu anlayınca da elbisesinin ucunu keserek onu rahatsız etmeden evine gitmiş.

Peygamber efendimizin bu davranışı hepimize örnek olmalı, hayvan dostlarımızı sevmeliyiz. Onların da bir can taşıdığını, bizler gibi duyguları olduğunu asla unutmamalıyız. Sokaktaki kedileri sahiplenmek, onları beslemek bir peygamber adetidir.

Daha Fazla Göster

17 Yorum

  1. Ben olsam aynısını yapardım zaten ben kedileri çok severim. Hatta bir keresinde kediye mama vermiştim.

    1. niye ben köpeği sevmem belki kediyi severim ne alakaki eşit sevmeliyiz felan saçma bence eşit davranabilirsin ama sevgi başka bişey

  2. Gerçekten çok güzel bayıldım.Ödevim değildi ama yine de okudum çok beğendim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. bizlerde sokak hayvanlarını sahiplenip onlara iyi bakmalıyız yemek su verip iyi bakmalıyız bizlerde hayvanları uyuduklarıda uyandırmamalıyız

  4. daha okumadım ama kedi çok tatlııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı

  5. cocuklarıma her gece buradan masallar okuyorum. Teşekkür ederim. Peygamber Efendimizle ilgili hikaye olması da çok sevindirici.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden daha fazla yararlanmanız için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.