At, Tilki ve Aslan

At, Tilki ve Aslan 1 – at aslan tilki
At, Tilki ve Aslan Masalı

Bir zamanlar, çiftliğin birinde bir at yaşarmış. Gel zaman, git zaman bu at yaşlanmış ve iş yapamaz olmuş. Uzun yıllar çiftliğe hizmet etmiş fakat artık işe yaramadığı için sahibi onu kapının önüne koymuş;

– “Burada çalışmayana yemek yok, çabuk git diğer hayvanlara kötü örnek olma! İlla kalmak istiyorsan da, seni çiftliğe tekrar almam için bir şartı yerine getirmen gerekir. O da bir aslan getirirsen, seni tekrar alırım.”
At, sahibinin bu vefasızlığına çok alınmış. Uzun süre çiftlikte yaşadığı için zorlu doğa hayatına ayak uyduramamaktan korkuyormuş. Çünkü eskisi kadar genç ve güçlü değilmiş. Yine de ormana doğru gidip kendisine mutlu, huzurlu bir yer aramaya başlamış. Orman yolunda üzgün üzgün giderken karşısına bir tilki çıkmış;

-“Hayırdır dostum, böyle üzgün üzgün nereye gidiyorsun?”
At;

– “Ah ah, ben üzülmeyeyim de kim üzülsün” diye içli içli başından geçenleri tilkiye anlatmış.

Tilki: Hemen bir kurnazlık düşünmüş;

“Bu işi oldu bil, yapman gereken bir ağacın altına yatmak. ”

At, bir ağacın altına yatmış, tilki de aslanın yanına gitmiş;

– “Aslan hazretleri! Nihayet kısmetimiz ayağımıza geldi! Şuracıkta bir at düşüp öldü, ağacın altında yatıyor. Bir çiftlik atı oldu besbelli, çünkü oldukça şişman. Günlerce ziyafet çekebiliriz.” demiş.
Aslan;

“Çok güzel! Ben de günlerdir açlıktan ölmek üzereyim” demiş. Aslan, diliyle ağzını yalayarak ağacın yanına doğru gitmiş. Atı gördüğü gibi üstüne atlamak istemiş ama tilki aslanı uyarmış:

“Aslan hazretleri, bu avı sizin mağaranıza götürelim, orada yeriz. Burada yemeye başlarsak, sırtlanlar, akbabalar bize rahat vermez.”

“Aslan, tilkiye hak vermiş. Peki, bu koca atı mağaraya nasıl götüreceğiz?” diye sormuş.

Tilki;

“Çok güçlü ayakların var. Atı senin kuyruğuna bağlarım, sen mağaraya giderken at da arkandan sürüklenir.” demiş.
At;

“Pek, kabul demiş.”

Tilki, atın kuyruğunu aslanın kuyruğuna bağlamış, atın kulağına eğilerek; “Benden buraya kadar, gerisi sana kalmış.”

At, ayağa kalktığı gibi, çiftliğe doğru dörtnala koşmaya başlamış. Aslan da arkasından sürüklenerek çiftliğe kadar gelmiş. Atın koca aslanı kuyruğundan tutup getirdiğini gören sahibi yaptığından çok utanmış. Aslanı avlayıp yaşlı ata ömrünün sonuna kadar bakmış.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir