Alakarga ile Kartal

Alakarga ile Kartal 1 – masal
Alakarga ile Kartal Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, pireler berber iken, ben ninemin beşiğini sallar iken, masal masal içinde deyip bu masalı ninelerimiz anlatmış. Günlerden bir gün, hiçbir şeyden haberi olmayan bir çoban kuzularını otlatıyormuş. Karşı dağdan bir kartal havalanmış, sürüye doğru süzülerek güçlü pençeleriyle bir kuzuyu tuttuğu gibi götürmüş. Çoban peşinden koşmuşsa da kartla kuzuyu aldığı gibi uçup gitmiş. Kartalın kuzuyu kaptığı gören alakargayı bir heves almış:
“Ben de kuşum, benim de kanatlarım var. Kartal gibi kuzuyu kapıp götüremez miyim?” demiş.
Alakarga kendinden emin bir şekilde kanatlarını çırparak sürüye doğru süzülmüş, bir koçun üzerine konmuş. Tırnaklarıyla koçu kaldırmaya çalışmış ama zavallı karganın gücü yetmemiş, üstelik tırnakları koçun yünlerine takılmış. Alakarga koçun üzerinde çırpınırken, çoban durumu fark etmiş;

“Yahu alakarga sana ne oluyor, kendini kartal mı sandın?” demiş. Alakargayı tuttuğu gibi kanatlarını bağlamış, akşam olunca evine götürmüş.

Çobanın yolda rastladığı çocuklar: “Çoban amca bu kuşun adı nedir?” diye sormuşlar.

Çoban: “Bu kuşun cinsi alakarga; ama ona sorarsan ben kartalım diyor.” demiş.

Bir masalın daha sonuna geldik. Sizler için sitemize yeni masallar eklemeye devam ediyoruz. Sevgili çocuklar hepinize bol masal okumalı günler diliyorum.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir