Aslan Payı

aslan-payi

Aslan Payı Masalı

Uzak ülkelerin birinde, yemyeşil bir ormanda aslan, tilki ve kurt birlikte yaşıyorlarmış. Günlerden bir gün bu üç kafadar avlanmaya çıkmışlar. Dağları, taşları, dereleri, tepeleri aşmışlar sonunda bir kaç hayvanı avlamayı becermişler. Yakaladıkları geyiği, keçiyi ve tavşanı sırtlarına alıp inlerine getirmişler. Ormanlar kralı aslan, kral tahtına kurup kurda demiş ki:

“Avlarımızı pay et. Dikkat et, adilce olsun.”

Kurt üç pay ederek, geyiği aslana vermiş, keçiyi kendi almış, tavşanı da tilkiye vermiş. Aslan öfkeyle kükreyerek yerinden fırlamış. Kurda öyle bir pençe vurmuş ki zavallı bir darbeyle boylu boyunca yere serilmiş. Aslan tekrar tahtına kurulmuş bu kez tilkiye dönerek: “Avlarımızı sen pay et. Dikkat et, adilce olsun.” demiş.

Tilki avları alıp, ilkin tavşanı aslana vermiş, demiş; “Kralım, bu, sabah kahvaltınız için.”. İkinci parçayı, keçiyi de aslanın önüne sermiş: “Kralım bu da öğle yemeğinizdir. demiş. Üçüncü pay olan geyiği de kralımız bu da sizin akşam yemeğiniz olsun.” demiş. Aslan sevinçle: “Aferin tilki sana. Böyle adilce pay etmeyi ne zaman öğrendin?” diye sormuş. Tilki: “Siz, kurdu yere serdiğinizde kralım.” demiş.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir