Masallar

Masal Okuma ve Masal Anlatma Yöntemleri


Masal Anlatma ve Masal Okuma Yöntemleri

Her toplumun kültüründe oldukça önemli bir yer tutan masallar, sözlü anlatım türünün en eski temsilcileri arasında bulunmaktadır. Genellikle çocukların daha çok sevdiği masal türü, aslında her yaştan bireye hitap eden bir yapıya sahiptir. Masalların, uzmanlar tarafından dile getirilen yararları ise çocukların sosyal ve eğitsel gelişmelerine katkı sağlamaları olarak özetlenebilmektedir. Bu noktada masal anlatma tekniklerinin iyi bilinmesi ve çocukların gelişimine katkı sağlanması gerekmektedir.

Masalların Çocuklara Faydaları

Masal anlatma, aynı zamanda çocukların hayal dünyalarına da doğrudan etki etmektedir. Dolaylı yoldan hayal kurmak, kişinin yaşamı boyunca hayata karşı daha pozitif bir duruş sergilemesini sağlamaktadır. Bu da bireye başarıyı getirdiği gibi doğrudan mutluluğu da sağlamaktadır. Ayrıca çocuklarınıza masal anlatarak onların kelime hazinesini de genişletebilir ve kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

Masal Anlatma Teknikleri

Temel olarak her yaşa hitap eden masallar, başka birine okunduğu zaman birtakım kurallarla birlikte daha heyecanlı ve etkili bir hâle bürünebilmektedir. Dolayısıyla ses tonuna dikkat edilmeli, masalın içeriği iyi seçilmeli ve anlatılmak istenen düşünce ile çocuğun kazanmasını istediğiniz alışkanlık örtüşmelidir. Söz gelimi yalan söylemenin kötü sonuçlar doğurabileceğini anlatmak istediğiniz çocuğunuza, dürüstlüğün bir erdem olduğunu öğütleyen masal okumanız son derece faydalı olacaktır. Ayrıca masal anlatırken şunlara dikkat etmek gerekmektedir:
Ses tonunuzu zorlama çabalar ile değiştirmeye çalışmayın. Karından nefes almak, masal anlatma için en uygunudur. Çünkü yüzeyden alınan nefesin sesi yorgun yaparak tizleşmesine sebep olduğu bilinmektedir.

Masalın seyrine göre vurgulara dikkat etmeniz ve diksiyonunuzu buna göre ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü çocuklar yanlış bir telaffuz öğrenirlerse, bu alışkanlıkları daha ileride bırakmaları son derece güç olacaktır.
Eğer masal içerisinde yöre ağzıyla ilgili farklı bir spesifik vurgu bulunuyorsa, buna uygun davranarak eğlenceli bir durum ortaya çıkarabilirsiniz.

Başka Türk edebiyatı olmak üzere tüm dünya coğrafyasında oldukça önemli bir konumda yer alan masallar, toplum kültürünü ve birey yaşantısını yansıtması açısından değerli eserlerdir. Ayrıca çocukların gelişimleri için de son derece faydalı bir edebî tür olan masallar, bu yönüyle de ele alınarak değerlendirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu